Za dobrým vínom z Moravy stojí ADVENTO MAXI

Vinárske práce sú v plnom prúde. Vinári zbierajú plody svojho celoročného snaženia a fermentujú prvé tohtoročné víno. Na rodinnom vinohrade v Ratíškovicích u Hodonína už niekoľko rokov pomáha i Advento Maxi. Zašli sme sa opýtať rodiny Koplíkových,ako sú spokojní s výkonom elektrických pracovných trojkoliek.

 

„Je mrštná,  ľahko sa ovláda a využivam ju pri všetkom, čo robím vo vinohrade i mimo neho,“ začína svoje rozprávanie o Advento Maxi pán Josef Koplík, majiteľ vinárstva.

Pána Koplíka s jeho manželkou sme zastihli tesne pred začiatkom jesennej sezóny. Na ¾ hektáru sa starajú o 3 500 koreňov  vínnej révy , kde je vysadených 19 odrôd. Občas im prídu pomôcť deti a vnúčatá. Manželia víno tiež ďalej zpracovávajú. „Prácu vo vinici a s vínom vnímam ako koníček, ktorému se venujem takmer celý život,s  jeho predajom svojim známym, pokrývam maximálne náklady na výrobu,“ upresňuje Josef Koplík.

So starostlivosťou o vinohrad v Ratíškoviciach pomáha aj elektrická trojkolka Advento: „Pred piatimi rokmi som si zaobstaral Advento s ktorého výkonom a prínosom som bol spokojný natoľko, že som si dva roky dozadu zaobstaral model Advento Maxi,“ hovorí Josef Koplík. Výhodou týchto strojov je ich rozmer a váha,   trojkolky sa bez problémov zmestia medzi riadkami a zároveň nezhutňujú pôdu. „S Adventom sa nemusím starať o to, či som si vzal potrebné náradie na prácu, mám ho schované v priestore pod sedadlom. Do prepravného priestoru môžem dať čokoľvek, od náradia, cez debny s hroznom, rosič, až po vnúčatá s babičkou a vziať ich na prechádzku,“ upresňuje p.Koplík využitie stroja. „Stroj sa tu po celý rok nezastaví, používam ho v zime pri reze vinohradu, na jar pri postrekoch, v lete pri rutinných činnostiach na vinohrade aj mimo neho a na jeseň samozrejme pri zbere hrozna. Vozím s ním odpad na miestnu skládku, ale aj s ním zberám napr. slivky, prevážam veci a mnoho ďalšieho. Stroj je stabilný, nehrozí jeho prevrátenie a zároveň je mrštný, takže pohodlne prekľučkujem, kde je potreba. Na úvrati medzi riadkami nepotrebujem priestor a hravo sa vytočím.“ Pán Koplík na stroji vyzdvihuje aj fakt, že trojkolka je ľahko ovládateľná a môže ho riadiť prakticky ktokoľvek. „Dieselový motor nie je vhodné stále štartovať, elektromotoru to nevadí, napr. pri prestrihávaní vinohradu je tak Advento nedoceniteľným pomocníkom,s  ktorým  sa presúvam podľa potreby. Navyše má pomalý a plynulý rozjazd, čo je tiež obrovská výhoda,“ dodáva vinár.

Z pohľadu komfortu upozorňuje pán Koplík na skutočnosť, že je potrebné mať na pamäti, že sa jedná o pracovný stroj: Je tichý a nemusíte dýchať výfukové plyny, počas dažďa počítajte s tým, že zmoknete a pri jazde na dlhšiu vzdialenosť odporúčam mať okuliare. Stroje sa ale riadia pohodlne a upravil som si predné sedadlo tak, aby sme sa sem zmestili s manželkou obaja a mohli pracovať chrbtom k sebe, každý na svojom rade,“ vymenováva Josef Koplík.

Zaujímalo nás, ako vo vinárstve hodnotí výkon Adventa MAXI? „Za príplatok som si zaobstaral druhú batériu, najmä pri vyvážení odpadu na miestne smetisko, kedy idem plne naložený 400 kg 6 km, som mal obavy, či s jednou batériou dôjdem. Aj preto bola druhá batéria pre mňa jasná voľba. V zime aj v lete vydrží stroj pracovať niekoľko hodín bez obmedzenia a včas mi hlási, ak potrebuje dobiť. Dobíjam ho okamžite, po skončení prác, a nabitie jednej batérie trvá 4-6 hodín. Cez noc sa stroj dobije a ráno s ním môžem vyraziť zase do terénu.“ A ako je to so starostlivosťou o stroj? „Je to ako starať sa o bicykel, občas ho umyjete, skontrolujete kolesá, brzdy a viac nie je treba. Z môjho pohľadu je to jednoduchý stroj s uplatnením všade tam, kde ľudia niečo robia. Vždy pre neho nájdete prácu a Advento vám s ňou spoľahlivo pomôže.“

Pokiaľ ide o náklady na prevádzku, pán Koplík priznáva, že každá minca má dve strany. „Ak sa na to pozriem z pohľadu ceny za dobíjanie, ide o minimálne náklady v porovnaní so spaľovacími motormi, a to aj cez zdražovanie energií. S mojím pracovným nasadením a v pracovných podmienkach, v akých sa pohybujem, však musím približne každé dva až tri roky vymeniť batérie,“ hovorí pán Koplík a dodáva: „Aj tak sa jedná o rádovo nižšie náklady v porovnaní so strojmi na spaľovací pohon.“

Po niekoľkých hodinách rozprávania s pánom Koplíkom a jeho ženou sme odchádzali z vinohradu s vedomím, že Advento Maxi vo vinohrade aj mimo neho odvádza kus poctivej práce, ktorú na jej konci môže oceniť každý, ku komu sa dostanú fľaše s vínom z rodinného vinárstva.

Rodine Koplíkových prajeme veľa úspechov a veľa spokojných pracovných hodín s Advento Maxi.